Go Rhino DSS4411T Dominator Xtreme DSS Side Steps with Rocker Panel Mounting Bracket Kit
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Resources
Installation InstructionsSpecifications
| Description_ASM | 2005-2023 Toyota Tacoma (Doors: 4 & Body: Crew Cab Pickup / Note: Double Cab) |
| Description_DEF | Step Nerf Bar |
| Description_DES | Dominator Bkts |
| Description_DES | Dominator Sliders |
| Description_DES | Dominator Xtreme DSS Side Steps with Rocker Panel Mounting Bracket Kit |
| Description_EXT | Strong steel side steps doubles as a slider to protect rocker panel |
| Description_FAB | Complete kit with bars and mounting brackets |
| Description_FAB | Full length slider with outer rub rail and removable full length steel step |
| Description_FAB | Full length steel step can be removed |
| Description_FAB | Great for high clearance use when step area is still needed |
| Description_FAB | Limited Lifetime warranty on materials and construction and a 5 year warranty on the Textured Black Finish. |
| Description_FAB | Protects rocker panel from trail obstacles and road debris |
| Description_INV | Dominator DSS Sliders Black Powdercoat |
| Description_KEY | Dominator Extreme, Dominator Xtreme, Toyota, Tacoma |
| Description_MKT | The Go Rhino Dominator DSS Slider-Step features a cab length body mount slider design on the bottom surface and a flat, punched steel step plate for a safe, no-slip grip. A two bar design with outer rub rail gives it both a unique, aggressive appearance and increased protection for your vehicle’s body panels from trail obstacles and road debris. The steel step plate is removable for a minimal, off-road look or paintable for customization. Installation is easy and the utilization of the OEM step mount locations means no drilling or cutting required. Hardware and brackets are included. The DSS Side Steps come with a Limited Lifetime warranty on materials and construction and a 5 year warranty on the Textured Black Finish. |
| Description_SHO | Dominator Sliders |
| finish | Textured Black |
| height | 10.0 |
| Includes | Side steps and mounting brackets |
| Includes | Side Steps with Mounting Brackets |
| Installation Notes | No drilling required |
| Installation Type | No drilling required |
| length | 68 " |
| length | 68" |
| length | 80.0 |
| LTL | N |
| Material | Mild Steel |
| Product Line | Dominator Xtreme DSS SideSteps - Complete Kit: SideStep + Brackets |
| Product Notes | DSS60068T Side Steps + D64429TK Dominator Brackets |
| Product Type | Side Steps & Running Boards |
| Shape | Curved |
| SideStep Style | Cab Length |
| Style | Dominator Xtreme DSS |
| Title | Go Rhino DSS4411T - Dominator Xtreme DSS SideSteos With Mounting Bracket Kit - Textured Black |
| Warranty | Limited Lifetime |
| weight | 70.0 |
| width | 13.0 |
| width | 5 1/2 " |
| width | 5 1/2" |