Go Rhino D224235T Drop down hoop step design is ideal for lifted vehicles or larger tires
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Resources
Installation InstructionsResources
Installation InstructionsSpecifications
| Description_ASM | 2015-2023 Chevrolet Colorado (Doors: 4 & Body: Crew Cab Pickup); 2015-2023 GMC Canyon (Doors: 4 & Body: Crew Cab Pickup) |
| Description_ASM | 2015-2024 Chevrolet Colorado (Doors: 4 & Body: Crew Cab Pickup); 2015-2024 GMC Canyon (Doors: 4 & Body: Crew Cab Pickup) |
| Description_DEF | Step Nerf Bar |
| Description_DES | Dominator Xtreme D1 D2 D6 DS DSS Side Steps - MOUNTING BRACKETS ONLY |
| Description_DES | Dominator Xtreme D2 Side Steps - 80" long - BOARDS ONLY |
| Description_DES | Dominator Xtreme D2 Side Steps with Rocker Panel Mounting Bracket Kit |
| Description_EXT | Drop down hoop step design is ideal for lifted vehicles or larger tires |
| Description_FAB | 2 1/2" D-Shape tubing on main bar |
| Description_FAB | Hoops feature a wider and more slip resistant step pad. |
| Description_FAB | Limited Lifetime warranty on materials and construction and a 5 year warranty on the Textured Black Finish. |
| Description_FAB | Mounting brackets included |
| Description_FAB | No drilling required on most models and body lift kit compatible. |
| Description_FAB | Patented step and mounting system allow easier, safer entry and exit. |
| Description_FAB | Punched steel step pads offer extra grip. |
| Description_INV | D2 Extreme Dominator Side Steps |
| Description_INV | Dominator Xtreme D2 Side Steps |
| Description_KEY | Dominator Extreme, Dominator Xtreme, Running Board, Side Bar |
| Description_MKT | The Go Rhino Dominator Xtreme D2 combines the good looks and cool factor of the drop step design with the functionality of a traditional OE oval side step. The one-piece main bar is constructed of heavy duty steel tubing with the two welded hoops strategically placed beneath each door. The punched steel step pads offer no-slip grip in wet or muddy conditions and make entry and exiting a lifted vehicle easy. Installation is easy and the utilization of the OEM step mount locations means no drilling or cutting required. Hardware and brackets are included. The Xtreme D2 Side Steps come with a Limited Lifetime warranty on materials and construction and a 5 year warranty on the Textured Black Finish. |
| Description_SHO | D2 Dominator Steps |
| finish | Textured Black |
| height | 13.0 |
| Includes | Pair of Side steps only |
| Includes | Side Steps with Mounting Brackets |
| Installation Notes | No drilling required |
| Installation Type | No drilling required |
| length | 80 " |
| length | 80" |
| length | 91.0 |
| LTL | N |
| Material | Mild Steel |
| Product Line | Dominator Xtreme D2 SideSteps - Complete Kit: SideStep + Brackets |
| Product Notes | D20080T Side Steps + D64234TK Dominator Brackets |
| Product Type | Side Steps & Running Boards |
| SideStep Style | Cab Length |
| Style | Dominator Xtreme D2 |
| Title | Go Rhino D224235T - Dominator Xtreme D2 Side Steps with Rocker Panel Mounting Bracket Kit - Textured Black |
| Warranty | Limited Lifetime |
| weight | 96.0 |
| width | 13.0 |