Go Rhino D224129T Dominator Xtreme D2 Side Steps with Rocker Panel Mounting Bracket Kit
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Resources
Installation InstructionsResources
Installation InstructionsSpecifications
| Description_ASM | 2021-2023 Ford Bronco (Doors: 4 & Body: Sport Utility) |
| Description_DEF | Step Nerf Bar |
| Description_DES | Dominator Xtreme D2 Dominator Steps - 73" BOARDS ONLY |
| Description_DES | Dominator Xtreme D2 Side Steps with Rocker Panel Mounting Bracket Kit |
| Description_DES | Side Step Brackets |
| Description_EXT | Dual hoop steps provide enhanced vehicle access |
| Description_FAB | 2 1/2" D-Shape tubing on main bar |
| Description_FAB | Complete kit with bars and mounting brackets |
| Description_FAB | Easy installation, no drilling required |
| Description_FAB | Great for accessing vehicles with lift kits and oversize tires |
| Description_FAB | Hoop step on each side features punched galvanized removable steel step pads for extra grip |
| Description_FAB | Limited Lifetime warranty on materials and construction and a 5 year warranty on the Textured Black Finish. |
| Description_FAB | One-piece main bar made of fabricated steel, steel step pad is removeable |
| Description_INV | Dominator Xtreme D2 Side Steps |
| Description_KEY | Dominator Extreme, Dominator Xtreme, Ford, Bronco |
| Description_MKT | The Go Rhino Dominator Xtreme D2 combines the good looks and cool factor of the drop step design with the functionality of a traditional OE oval side step. The one-piece main bar is constructed of heavy duty steel tubing with the two welded hoops strategically placed beneath each door. The punched steel step pads offer no-slip grip in wet or muddy conditions and maek entry and exiting a lifted vehicle easy. Installation is easy and the utilization of the OEM step mount locations means no drilling or cutting required. Hardware and brackets are included. The Xtreme D2 Side Steps come with a Limited Lifetime warranty on materials and construction and a 5 year warranty on the Textured Black Finish. |
| Description_SHO | Dominator D2 Steps |
| finish | Textured Black |
| height | 11.0 |
| Includes | Side steps and mounting brackets |
| Includes | Side Steps with Mounting Brackets |
| Installation Notes | No drilling required |
| Installation Type | No drilling required |
| length | 73 " |
| length | 73" |
| length | 77.0 |
| LTL | N |
| Material | Mild Steel |
| Product Line | Dominator Xtreme D2 SideSteps - Complete Kit: SideStep + Brackets |
| Product Notes | D20073T Side Steps + D64129TK Dominator Brackets |
| Product Type | Side Steps & Running Boards |
| SideStep Style | Cab Length |
| Style | Dominator Xtreme D2 |
| Title | Go Rhino D224129T - Domintator Extreme D2 Side Steps With Mounting Brackets - Textured Black |
| Warranty | Limited Lifetime |
| weight | 77.0 |
| width | 13.0 |