Go Rhino D14411T Dominator Xtreme D1 Side Steps with Rocker Panel Mounting Bracket Kit-Access Cab
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Resources
Installation InstructionsSpecifications
| Description_ASM | 2006-2023 Toyota Tacoma (Doors: 4 & Body: Extended Cab Pickup) |
| Description_DEF | Step Nerf Bar |
| Description_DES | Dominator Bkts |
| Description_DES | Dominator D1 Steps |
| Description_DES | Dominator Xtreme D1 Side Steps with Rocker Panel Mounting Bracket Kit-Access Cab |
| Description_EXT | Drop down, full length step design is ideal for lifted vehicles or larger tires |
| Description_FAB | Complete kit with bars and mounting brackets |
| Description_FAB | Easy installation, no drilling required |
| Description_FAB | Full length drop down step |
| Description_FAB | Great for accessing vehicles for lift kits and oversize tires |
| Description_FAB | Limited Lifetime warranty on materials and construction and a 5 year warranty on the Textured Black Finish. |
| Description_FAB | Protects rocker panel from trail obstacles and road debris |
| Description_FAB | Provides sturdy full length step area for enhanced access |
| Description_INV | Dominator D1 Side Steps Black Powdercoat |
| Description_KEY | Dominator Extreme, Dominator Xtreme, Toyota, Tacoma |
| Description_MKT | The Go Rhino Dominator D1 is a cab length slider with drop down step designed for both the daily driver and the recreational off-roader. The D1 is constructed of powder coated steel tubing that provides slider protection from trail obstacles and road debris along the rocker panel of vehicle. The wide step area and mesh stepping plate allows for easy access in and out of a lifted vehicle and the raised hex pattern offers a no-slip grip. Installation is easy and the utilization of the OEM step mount locations means no drilling or cutting required. Hardware and brackets are included. The D1 Side Steps come with a Limited Lifetime warranty on materials and construction and a 5 year warranty on the Textured Black Finish. |
| Description_SHO | Dominator D1 Steps |
| finish | Textured Black |
| height | 10.0 |
| Includes | Side steps and mounting brackets |
| Installation Notes | No drilling required |
| length | 68 " |
| length | 68" |
| length | 80.0 |
| LTL | N |
| Material | Mild Steel |
| Product Line | Dominator Xtreme DSS SideSteps - Complete Kit: SideStep + Brackets |
| Product Notes | D10068T Side Steps + D64429TK Dominator Brackets |
| Product Type | Side Steps & Running Boards |
| SideStep Style | Cab Length |
| Style | Dominator Xtreme D1 |
| Title | Go Rhino D14411T - Dominator Xtreme D1 SideSteps With Mounting Bracket Kit - Textured Black |
| Warranty | Limited Lifetime |
| weight | 70.0 |
| width | 13.0 |
| width | 8 |
| width | 8" |