Go Rhino 69651687T RB30 Running Boards with Mounting Bracket Kit
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Resources
Installation InstructionsSpecifications
| Cutting Required | No |
| Description_ASM | 2020-2023 Jeep Gladiator (Doors: 4 & Body: Crew Cab Pickup & Mfr Body Code: JT) |
| Description_DEF | Running Board |
| Description_DES | Mounting Brackets |
| Description_DES | RB30 Running Boards with Mounting Bracket Kit |
| Description_DES | Side bars (pair) |
| Description_EXT | RB30 Running Boards offer off road styling while also helping to protect vehicle finish while providing a wide, full-length step platform for easy entry to vehicle. Built from 16-gauge zinc coated steel and coated for corrosion resistance. |
| Description_FAB | 16-gauge zinc-coated galvanized steel with durable finish for corrosion, impact and abrasion resistance |
| Description_FAB | 7” wide for most its length before it tapers |
| Description_FAB | Complete kit with bars and mounting brackets |
| Description_FAB | Heavy duty, Raptor-inspired running board design |
| Description_FAB | Limited Lifetime warranty on materials and construction and a 5 year warranty on the Bedliner Finish. |
| Description_FAB | Optional drop down steps also available (sold separately) |
| Description_FAB | Protective bedliner coating |
| Description_INV | RB30 Running Boards Kit |
| Description_KEY | rb 30, RB 30, RB-30, Running board, running boards, nerf, Nerf bar, Nerf bars, nerf step, nerf steps, side bar, sidestep, side step, Side Steps, slider, side rail, side tails, side step rail, sides, drop step, drop steps, truck step, truck steps, |
| Description_MKT | The legendary RB Series of cab length running boards from Go Rhino will make your truck, Jeep or SUV stand apart from the crowd. These, aggressive, stylish bolt-on side steps take their visual inspiration from the Ford Raptor but are made for more than just looks. The RB30 running boards have perforated holes punched into the surface of the step, which gives maximum traction and prevents mud, ice, and snow from accumulating. The corrosion-resistant 16-gauge zinc coated steel steps are mounted high and tight, giving them plenty of clearance for off-road adventures, and are strong enough to support hundreds of pounds. The RB30 is offered in textured black powder coat or rugged, bedliner coating. Hardware and brackets are included and installation on most vehicles will not require drilling. RB30 Running Boards come with a Limited Lifetime warranty on materials and construction and a 5 year warranty on the Bedliner Finish. |
| Description_SHO | RB30 Running Boards |
| finish | Protective Bedliner coating |
| height | 10.0 |
| Includes | Side steps and mounting brackets |
| Installation Notes | No drilling required |
| Installation Type | No drilling required |
| length | 87 " |
| length | 87" |
| length | 92.0 |
| LTL | N |
| Material | Galvanized Steel |
| Product Line | RB30 Running Boards with Mounting Bracket Kit |
| Product Notes | 69600087T RB30 + 6945166 RB Brackets |
| Product Notes | 69600087T RB30 Boards + 6945166 Brackets |
| Product Type | Side Steps & Running Boards |
| Shape | Angled |
| SideStep Style | Cab Length |
| Style | RB30 |
| Title | Go Rhino 69651687T - RB30 Running Boards with Mounting Bracket Kit - Protective Bedliner Coating |
| Warranty | Limited Lifetime |
| weight | 73.9 |
| width | 13.0 |
| width | 7 " |
| width | 7" |