Go Rhino 6964358020T RB30 Running Boards with Brackets, 2 Pairs Drop Steps Kit - Double Cab
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Resources
Installation InstructionsSpecifications
| Cutting Required | No |
| Description_ASM | 2022-2024 Toyota Tundra (Doors: 4 & Body: Extended Cab Pickup / Note: Double Cab) |
| Description_DEF | Running Board |
| Description_DES | Drop Steps |
| Description_DES | Mounting Brackets |
| Description_DES | RB30 Running Boards with Brackets, 2 Pairs Drop Steps Kit - Double Cab |
| Description_DES | Side bars (pair) |
| Description_EXT | RB30 Running Boards offer off road styling while also helping to protect vehicle finish and providing a wide full-length step platform for easy entry to vehicle. Bolt-on Drop Steps enhance access to vehicle, Protective Bedliner Coating |
| Description_FAB | 16-gauge zinc-coated galvanized steel with durable finish for corrosion, impact and abrasion resistance |
| Description_FAB | 7” wide for most its length before it tapers |
| Description_FAB | Complete kit with boards, mounting brackets and 4 drop steps |
| Description_FAB | Heavy duty, Raptor-inspired running board design |
| Description_FAB | Limited Lifetime warranty on materials and construction and a 5 year warranty on the Textured Black Finish. |
| Description_FAB | Protective bedliner coating |
| Description_INV | RB30 Running Boards with Drop Steps |
| Description_KEY | rb 30, RB 30, RB-30, Running board, running boards, nerf, Nerf bar, Nerf bars, nerf step, nerf steps, side bar, sidestep, side step, Side Steps, slider, side rail, side tails, side step rail, sides, drop step, drop steps, truck step, truck steps, |
| Description_MKT | Meet the third edition of the legendary Go Rhino RB Series of running boards: the RB30. The RB30 is the next generation of Raptor-inspired design that will make your truck, Jeep, Bronco or SUV stand out from the crowd. With its aggressive, stylish appearance, this cab-length, bolt-on side step provides maximum traction and features an open flow-through design that prevents mud, ice, and snow from accumulating. The corrosion-resistant 16-gauge steel step mounts tightly to factory mounting points along the lower rocker panel, providing plenty of clearance for off-roading, and it’s strong enough to support 300 lbs. per stepping surface for 600 lbs. per board. Matching drop steps will make entering and exiting lifted vehicles even easier. The RB30 Running Board is 7” wide for most its length before it tapers (compared to 5” wide for the Slim Line version). All RB Series Running Boards are available in Textured Black Powder Coat or Protective Bedliner finish, made in North America and offer a limited lifetime warranty against manufacturer and material defects, with a 5-year warranty on the finish. |
| Description_SHO | RB30 Running Boards |
| finish | Protective Bedliner coating |
| height | 10.0 |
| Includes | Running Boards with Brackets and (2x) Sets of Drop Steps |
| Includes | Side steps with Brackets and (2x) Drop steps |
| Installation Notes | No drilling required |
| Installation Type | No drilling required |
| length | 80 " |
| length | 80" |
| length | 92.0 |
| LTL | N |
| Material | Galvanized Steel |
| Product Line | RB30 Running Boards with Brackets, 2 Pairs Drop Steps Kit - Double Cab |
| Product Notes | 69600080T RB30 + 6944356 RB Brackets + (2) 69420000T Drop Down Step |
| Product Notes | 69600080T RB30 Boards + 6944356 Brackets + (2) 69420000T Drop Down Step |
| Product Type | Side Steps & Running Boards |
| Shape | Angled |
| SideStep Style | Cab Length |
| Style | RB30 |
| Title | Go Rhino 6964358020T - RB30 Running Boards with Mounting Brackets & 2 Pairs of Drops Steps Kit - Protective Bedliner Coating |
| Warranty | Limited Lifetime |
| weight | 84.9 |
| width | 13.0 |
| width | 7 " |
| width | 7" |