Go Rhino 69600068PC RB30 Running Boards - 68" Long - BOARDS ONLY
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Resources
Installation InstructionsSpecifications
| Cutting Required | No |
| Description_DEF | Running Board |
| Description_DES | RB30 Running Boards - 68" Long - BOARDS ONLY |
| Description_EXT | Off-road style 7" wide steel steps |
| Description_FAB | 16-gauge zinc-coated galvanized steel with durable finish for corrosion, impact and abrasion resistance |
| Description_FAB | 7” wide for most its length before it tapers |
| Description_FAB | Bars only, mounting brackets not included |
| Description_FAB | Complete kits with bars, mounting brackets and drop steps also available |
| Description_FAB | Heavy duty, Raptor-inspired running board design |
| Description_FAB | Limited Lifetime warranty on materials and construction and a 5 year warranty on the Textured Black Finish. |
| Description_INV | RB30 Running Boards Only |
| Description_MKT | Meet the third edition of the legendary Go Rhino RB Series of running boards: the RB30. The RB30 is the next generation of Raptor-inspired design that will make your truck, Jeep, Bronco or SUV stand out from the crowd. With its aggressive, stylish appearance, this cab-length, bolt-on side step provides maximum traction and features an open flow-through design that prevents mud, ice, and snow from accumulating. The corrosion-resistant 16-gauge steel step mounts tightly to factory mounting points along the lower rocker panel, providing plenty of clearance for off-roading, and it’s strong enough to support 300 lbs. per stepping surface for 600 lbs. per board. The RB30 Running Board is 7” wide for most its length before it tapers. All RB Series Running Boards are available in Textured Black Powder Coat or Protective Bedliner finish, made in North America and offer a limited lifetime warranty against manufacturer and material defects, with a 5-year warranty on the finish. |
| Description_SHO | RB30 Running Boards |
| finish | Textured Black |
| height | 6.0 |
| Includes | Pair of Running Boards Only |
| Includes | Side steps only, pair |
| Installation Notes | No drilling required |
| Installation Type | No drilling required |
| length | 68 " |
| length | 68" |
| length | 72.0 |
| LTL | N |
| Material | Galvanized Steel |
| Product Notes | Mounting brackets sold separately |
| Product Type | Side Steps & Running Boards |
| Shape | Angled |
| SideStep Style | Cab Length |
| Style | RB30 |
| Title | Go Rhino 69600068PC - RB30 Running Boards - Boards Only - Textured Black |
| Warranty | Limited Lifetime |
| weight | 48.0 |
| width | 10.0 |
| width | 7 " |
| width | 7" |