Extang 92345 Trifecta 2.0-05-15 Hilux Crew/Extra Cab (1805mm)
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Resources
Installation InstructionsSpecifications
| Description_ASM | 2005-2015 Toyota Hilux Crew/Extra Cab 1805mm Bed (International) |
| Description_DES | Trifecta 2.0-05-15 Hilux Crew/Extra Cab (1805mm) |
| Description_EXT | Trifecta 2.0 Tonneau Cover-Black-Leather Grained Fabric-2005-2015 Toyota Hilux Crew/Extra Cab (1805mm) |
| Description_FAB | Extang Engineered With Precision 45 Degree Steel Corner Brackets |
| Description_FAB | EZ-Lock Clamps Allow Quick And Easy Access At The Tailgate |
| Description_FAB | High-End Appearance With A Smooth Clean Profile |
| Description_FAB | JawGrip Clamps Secure The Cover At Cab Without Damaging The Bed |
| Description_FAB | Lightweight Aircraft Grade Aluminum Frame |
| Description_FAB | Maximum Strength Warranty Lifetime Tarp And Frame |
| Description_FAB | Pro-grade; OEM Quality Perimeter Seals |
| Description_FAB | Sexier Stronger Smarter Choose Extang Trifecta 2.0 |
| Description_INV | T2 05-15HlxCrw1805mm |
| Description_LAB | Proposition 65 |
| Description_MKT | Choose Simple: Extang's redesigned soft tri-fold cover has a host of new features yet remains the easiest to install and simplest to use. The newly redesigned Trifecta 2.0 is the strongest vinyl tri-fold truck bed cover available, and built to last for years. Designed, manufactured and assembled in the USA! Your choice in soft tri-fold covers is still simple! |
| Description_SHO | T2 05-15HlxCrw1805mm |
| height | 5.0 |
| length | 66.0 |
| LTL | N |
| weight | 35.0 |
| width | 29.0 |