Belltech 34853 1" Front Coil Spring Spacer Lift
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Add-On | N/A |
| Description_ASM | 1999-2006 Chevrolet Silverado/Sierra 1500 (All) 1" Lift Front |
| Description_DEF | Coil Spring Spacer Kit |
| Description_DES | 1" Front Coil Spring Spacer Lift |
| Description_EXT | Fine tune your trucks height or fix a lean with Belltech's polymer coil spring spacers. Sold in pairs, lifetime warranty. |
| Description_FAB | 1" lift height |
| Description_FAB | Fine tune your ride height or correct a lean |
| Description_FAB | Polymer composite construction |
| Description_FAB | Sold as each |
| Description_INV | BELLTECH SPRING DISTANCE KIT |
| Description_KEY | coil spring spacer, belltech coil spring spacer, bell tech coil spring spacer, coil spring spacer lift |
| Description_MKT | Belltech's coil spring distance "lift spacers" are designed to raise the height or help level an uneven stance or your truck. Crafted from a wear resistant, friction-optimized, composite material with spring contours to dissipate the spring load evenly over the whole spacer surface. |
| Description_SHO | SPRING DISTANCE KIT |
| height | 5.0 |
| length | 10.0 |
| LTL | N |
| Prop 65 Yes/No | NO |
| Title | BELLTECH 34853 SPRING DISTANCE KIT 1 in. Front Coil Spring Spacer Lift 1999-2006 Chevrolet Silverado/Sierra 1500 (All) 1 in. Lift Front |
| weight | 1.5 |
| width | 10.0 |