Zone Offroad Products ZONJ7 Zone 3" Coil Spring Lift Kit
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Adjustable | No |
| Back Spacing | 4" |
| California Proposition 65 | ! WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Description_ASC | Check Rear Axle Diameter: The XJ was manufactured with different rear axles. You’ll need to identify yours to complete an order. To tell the difference, measure the inner diameter (I.D.) of your rear U-bolts. The Chrysler 8.25 rear axle uses a 3" I.D. U-bolt and the Dana 35 rear axle requires a 2-3/4" I.D. U-bolt.Driveline: 1" transfer case drop kit recommended when using stock driveline to maintain the factory driveline angle. |
| Description_DEF | Suspension Lift Kit |
| Description_DES | 84-01 Jeep XJ 3in Box Kt w/Dana35 Axle |
| Description_DES | Zone 3" Coil Spring Lift Kit |
| Description_LAB | 84-01 Jeep XJ 3in Kit w/Dana35 Axle |
| Description_MKT | You’ve got the Jeep you want, now get performance you want. This easy-to-install 3" Combo Lift Kit comes with front coil springs, 4 shocks and 2 long Add-A-Leaf's for a smooth ride in your 4WD 1984 - 2001 Jeep Cherokee (XJ) model. |
| Description_SHO | 3" Spring Lift Kit |
| weight | 50.8 |
| Wheel Size | 15 x 8 |