Zone Offroad Products ZONJ5652 Suspension Stabilizer Bar Disconnect Kit
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Adjustable | Yes |
| California Proposition 65 | ! WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Description_DEF | Suspension Stabilizer Bar Disconnect Kit |
| Description_DES | Zone 3-4.5in Sway Bar Disconnects |
| Description_FAB | HD design with 5/8" solid steel center sectionBlack urethane eyelet bushings for improved performanceClear zinc plated for long lasting appearance |
| Description_LAB | Jeep TJ 3-4.5in Sway Bar Disconnects |
| Description_MKT | Take performance to the next level with a set of these sway bar disconnects. Designed to allow you to quickly and easily disconnect the front sway bar to allow for increased front suspension travel and articulation. High strength construction and an adjustable design allows to correct sway bar operating angle at a range of lift heights. A quick pull of the pin allows these to be disconnected and secured up out of the way with the supplied lanyard until its time to reconnect and hit the road. |
| Description_SHO | 3-4.5" SB Disconnect |
| height | 2.5 |
| length | 20.5 |
| length | 9-3/4" |
| LTL | N |
| weight | 4.6 |
| width | 3.0 |