Zone Offroad Products ZONJ33 Zone 3" Suspension Lift Kit
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Adjustable | No |
| Back Spacing | 4.5" |
| California Proposition 65 | ! WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Description_ASC | Stock wheels cannot be reinstalled w/o installing wheel spacers due to clearance issue to rear sway bar links. |
| Description_DEF | Suspension Lift Kit |
| Description_DES | 2018-2020 Jeep JL 2Dr 3" Box Kit |
| Description_DES | Zone 3" Suspension Lift Kit |
| Description_LAB | 2018-2022 Jeep Wrangler JL 2Dr 3" Suspension System |
| Description_MKT | Designed as a complete system, this 3" lift includes everything necessary to properly lift your new Wrangler JL while allowing clearance for 35-37" tires. The extra ride height comes from a set of replacement JL-specific coil springs at each corner. These springs are engineered for additional ride height, improved suspension articulation, and to provide an custom-tailored "spring rate" to compensate for the mass of aftermarket wheels/tires and extra gear / off-roading equipment. In additional to replacement coil springs and shocks, this kit includes front lower control arm cam washers to correct caster alignment. Extended-length, heavy-duty front and rear sway bar links are supplied to correct sway bar geometry, while bump stop extensions limit suspension up-travel. Wrapping up this kit is a heavy-duty rear track bar bracket, used to re-center the rear axle and all the necessary hardware required to complete the full install. |
| Description_SHO | 3" Lift Kit |
| finish | Powdercoat |
| LTL | N |
| Material | Steel |
| weight | 58.0 |
| Wheel Size | 17 x 9 |