Zone Offroad Products ZONJ30N Zone 2" Coil Spring Spacer Lift Kit
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Adjustable | No |
| Back Spacing | Stock |
| California Proposition 65 | ! WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Description_DEF | Suspension Lift Kit |
| Description_DES | Jeep JL 2" Spacer Kit |
| Description_DES | Nitro- 25.95 x 15.42 x 2 - EB1/EB1 |
| Description_DES | Nitro- 27.91 x 16.55 x 2-3/8 - EB1/EB1 |
| Description_DES | Zone 2" Coil Spring Spacer Lift Kit |
| Description_LAB | 2018-2021 Jeep JL 2in Spacer Lift Kit |
| Description_MKT | ***See Pre-Installation Check in the Instructions to verify fitment*** Take your Wrangler JL to new heights with this 2" lift kit from Zone Offroad. This 2" lift kit retains the original ride quality and uses JL-specific polyurethane coil spacers that mount on top of the factory coil springs to provide additional lift while allowing clearance for up to 35" tires. Also included are front and rear bump stop extensions to properly limit up travel and extended length sway bar links to correct sway bar operating angle. |
| Description_SHO | 2" Lift Kit |
| LTL | N |
| weight | 38.0 |
| Wheel Size | 17 x 9 |