Zone Offroad Products ZONF9387 Suspension Body Lift Kit
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Adjustable | No |
| Back Spacing | 4.5" |
| California Proposition 65 | ! WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Description_ASC | Bumper hitch? Rear bumper brackets are for appearance only and not rated for towing. Frame mounted tow hitches are recommended for towing purposes.Fitment: Will not fit vehicles with a diesel motor. |
| Description_DEF | Suspension Body Lift Kit |
| Description_DES | Zone 3" Body Lift |
| Description_LAB | 99-04 Ford F250/350 3in Body Lift |
| Description_MKT | Some say that a body lift is a body lift, but that is definitely not the case. Our Crush Proof body lift blocks are capable of holding up to 60,000 lbs. New longer grade 8 body bolts are included. Our body lifts are designed for easy installation as well long term performance. Everything you need to properly lift the body is included with detailed instructions to make for an easy installation. Both front and rear bumper relocation systems are included for a clean original appearance. If you want a complete system, then this is the kit for you! |
| Description_SHO | 3" Body Lift |
| height | 6.0 |
| length | 19.0 |
| LTL | N |
| Material | Polyurethane |
| weight | 47.0 |
| Wheel Size | 16 x 8 |
| width | 12.0 |