Zone Offroad Products ZONF69 Zone 6" Radius Arm Suspension Lift System - Diesel
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Description_ASC | Dually Models OnlyDiesel Models Only37x12.50 tires may require minor trimming. Factory wheels fit when paired with factory / original equipment tire size. Two-piece rear drive shaft? Add a carrier bearing drop kit to reduce post-lift driveline angles and avoid / eliminate driveshaft vibration.Due to taller factory ride height, Tremor models will not net full advertised lift height. Final ride height will be the same as standard models |
| Description_DEF | Suspension Lift Kit |
| Description_DES | 2005-2022 Ford Super Duty Radius Arm (One) |
| Description_DES | 2005-2022 Super Duty 6in Diesel Coil(one) |
| Description_DES | 2017-2022 F250 Single Stabilizer - Zone Only |
| Description_DES | 2017-2022 Ford F250/F350 4-6in Radius Arm Front Box Kit |
| Description_DES | 2020 Ford F350 Dually 5in Rear Box Kit |
| Description_DES | Zone 6" Radius Arm Suspension Lift System - Diesel |
| Description_LAB | 2020 F350 Dually 6" Radius Arm Suspension Lift System - DSL |
| Description_MKT | Zone Offroad now offers a suspension lifts for the 2020 Ford F350 Super Duty 4WD DRW trucks. These kits are based on the kits for the 2005-2021 Ford Super Duty, updated specifically for use on the DRW models. These new 6" lift kits are available for gas and diesel applications, offered with replacement HD radius arm to allow clearance for up to 37" tires. As with all Zone lift kits, these kits are backed by Factory Protection Plus, the comprehensive extended warranty giving you peace of mind on or off the road with a 5-year, 60,000-mile drivetrain warranty and Zone Offroad's limited lifetime warranty. |
| Description_SHO | 6" Lift Kit |
| LTL | N |
| weight | 205.75 |