Zone Offroad Products ZONF53 Zone 6" Suspension Lift Kit
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Description_ASC | 18" or larger diameter wheels required. Stock 17"/18" wheels cannot be reinstalled. Stock 20" wheels can be used with up to a 305/60R20 tire.18" wheels with 5-5.5" of backspacing should be test fit prior to mounting tires to ensure proper tie rod end clearance.37x12.50 tires may require some trimming.Kit includes a 5" rear block kit (#F2639) that typically nets a slight tail high stance. A 4" rear block kit (#F2419) is available in the options if a more level stance is preferred.Models equipped with Auto 4wd may require front driveshaft replacement.Requires frame bracket modification.Two-piece rear drive shaft? Add a carrier bearing drop kit to reduce post-lift driveline angles and avoid / eliminate driveshaft vibration.Will NOT work on Diesel Models. |
| Description_DEF | Suspension Lift Kit |
| Description_DES | 17-18 F150 5in Rear Block Kit |
| Description_DES | 2015 F150 Front Box Kit 1of4 |
| Description_DES | 2015 F150 Front Box Kit 2of4 |
| Description_DES | 2015-2022 F150 6" Strut Spacer Box Kit |
| Description_DES | 2017-18 F150 Front Box Kit 3of4 |
| Description_DES | 2017-18 F150 Front Box Kit 4of4 |
| Description_DES | Zone 6" Suspension Lift Kit |
| Description_LAB | 2015-19 F150 6" Suspension Lift System |
| Description_MKT | Take your F150 to new heights with this 6" lift kit from Zone Offroad. Kits include everything needed from high strength crossmembers and steering knuckles to strut spacers and rear block kit to level out the stance. Get the look, performance, and capability your truck deserves with clearance for up to 37" tires. |
| Description_SHO | 6" Lift Kit |
| LTL | N |
| weight | 240.65 |