Zone Offroad Products ZONF31 Zone 6" Radius Arm Lift Kit
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Adjustable | No |
| Back Spacing | 4.5" |
| California Proposition 65 | ! WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Description_ASC | Driveline: Although extremely rare, front and/or rear driveline vibration may occur and require driveline modification.Factory wheels fit when paired with factory / original equipment tire size.Fitment: This kit is not designed for dually models, but may me easily adapted to accommodate your truck. Please contact customer support and they will help you find a solution.Lift Block Selection: This lift will require replacing your truck’s factory rear block to achieve a level stance; total height gained will vary depending on the size of the factory block.Mod's Required: Exhaust modification may be required to clear the front driveshaft on gas models. See installation instructions for more information.Two-piece rear drive shaft? Add a carrier bearing drop kit to reduce post-lift driveline angles and avoid / eliminate driveshaft vibration. |
| Description_DEF | Suspension Lift Kit |
| Description_DES | 08-12 Super Duty Dual Add-a-leaf |
| Description_DES | 11 Ford F250/350 4in Rear w/ Overload |
| Description_DES | 11-12 Super Duty 6in Box Kit |
| Description_DES | 2005-2022 Ford Super Duty Radius Arm (One) |
| Description_DES | 2005-2022 Super Duty 6in Diesel Coil(one) |
| Description_DES | Zone 6" Radius Arm Lift Kit |
| Description_LAB | 11-14 Super Duty 6in Diesel w/ Overload |
| Description_MKT | Lift your Super Duty into a class of it’s own with this 6" radius arm lift kit for an attention grabbing, smooth riding, complete, and affordable system. You’ll clear huge 37" tires for the look and performance you want from your Diesel 4WD 2011 - 2016 Ford F-250 / F-350. |
| Description_SHO | 6" Lift Kit |
| finish | Powdercoat |
| weight | 316.95 |
| Wheel Size | 17 x 9 |