Zone Offroad Products ZONF18 Zone 4" Standard Lift Kit
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Adjustable | No |
| Back Spacing | 4.5" |
| California Proposition 65 | ! WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Description_ASC | Driveline Notice: Although extremely rare, front and/or rear driveline vibration may occur and require driveline modification.Fitment: This kit is not designed for dually models, but may me easily adapted to accommodate your truck. Please contact customer support and they will help you find a solution.Lift Block Selection: This lift will require replacing your truck’s factory rear block to achieve a level stance; total height gained will vary depending on the size of the factory block.Mod's Required: Exhaust modification may be required to clear the front driveshaft on gas models. See installation instructions for more information.Two-piece rear drive shaft? Add a carrier bearing drop kit to reduce post-lift driveline angles and avoid / eliminate driveshaft vibration. |
| Description_DEF | Suspension Lift Kit |
| Description_DES | 08-12 Ford F250/350 4in Rear |
| Description_DES | 2005-2022 Ford F250/350 4in Front Coil Gas (One) |
| Description_DES | 2011-2016 Ford F250/F350 Superduty 4" Box Kit |
| Description_DES | Zone 4" Standard Lift Kit |
| Description_LAB | 11-12 Ford F250/350 4in - Gas |
| Description_MKT | Make a statement with this 4"Lift Kit that will let you clear those 35" tires. This kit has everything you need to give you the ride you want and the look that’s going to get a lot of attention. Fits 4WD 2011 - 2016 Ford F-250 / F-350. |
| Description_SHO | 4" Standard Lift Kit |
| finish | Powdercoat |
| weight | 189.45 |
| Wheel Size | 17 x 9 |