Zone Offroad Products ZOND82N Zone 4.5" Radius Arm Lift Kit
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Adjustable | No |
| Back Spacing | 5.5" |
| California Proposition 65 | ! WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Description_DEF | Suspension Lift Kit |
| Description_DES | 2014-2022 Ram 2500 / 2013-2022 Ram 3500 Coils 4.5in Diesel - 5.5in Gas |
| Description_DES | 2014-2022 Ram 2500 / 2013-2022 Ram 3500 Replacement Radius Arm Box Kit |
| Description_DES | 2019-2022 Ram 2500 / 2019-2022 Ram 3500 4.5" Replacement Radius Arm Box Kit |
| Description_DES | 2019-2022 Ram 2500 / 2019-2022 Ram 3500 T-Case Index - 6 Bolt - Diesel |
| Description_DES | 2019-2022 Ram 3500 2in Rear Box w/o Overload |
| Description_DES | Nitro - 29.80 x 17.60 x 2-3/8 - EB1/EB1 |
| Description_DES | Nitro- 25.20 x 15.20 x 2-3/8 - S50/EB2 |
| Description_DES | Zone 4.5" Radius Arm Lift Kit |
| Description_LAB | 19-22 Ram 3500 4.5" RA|2" Rear Block w/o overload|Dsl|6-bolt T-Case|Nitro Shocks |
| Description_MKT | Take your RAM 3500 to new heights with this 4.5" radius arm lift kit from Zone Offroad. Kits include everything needed from full length coil springs and heavy duty radius arms to steering correction and rear lift to level the stance. Get the look, performance, and capability your truck deserves with clearance for up to 37" tires. |
| Description_SHO | 4.5" RA Lift Kit |
| finish | Powdercoat |
| LTL | N |
| Material | Steel |
| weight | 219.9 |
| Wheel Size | 20 x 9 |