Zone Offroad Products ZOND13N Zone 5" Coil Spring Lift Kit
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Description_DEF | Suspension Lift Kit |
| Description_DES | 09 Dodge 2500/3500 5in Box Kit |
| Description_DES | Dodge 2500 4.125in Rear Block Kit |
| Description_DES | Dodge Coil Kit |
| Description_DES | Nitro- 27.40 x 16.20 x 2-3/8 - S50/EB2 |
| Description_DES | Nitro- 33.00 x 19.25 x 2-3/8 - EB1/EB1 |
| Description_DES | Zone 5" Coil Spring Lift Kit |
| Description_FAB | 100% bolt-on design for easy installation |
| Description_FAB | Bump stop extensions properly limit up-travel, protecting your vehicle |
| Description_FAB | Heavy-duty front track bar bracket correctly positions front axle under vehicle |
| Description_FAB | Heavy-duty upper and lower control arms improve strength and articulation while correcting caster |
| Description_FAB | Steering components included to ensure smooth post-installation operation of steering system and factory-consistent vehicle handling characteristics |
| Description_LAB | 09 Dodge 2500/3500 w/ 4-1/8 axle |
| Description_MKT | Create the truck you’ve always wanted with this 5" Lift Kit that gives you clearance for massive tires up to 36". This kit has everything you need to raise and level your 2009 Dodge / Ram 1500 Mega Cab / 2500 / 3500 Truck. Are you ready to start turning heads? |
| Description_SHO | 5" Lift Kit |
| LTL | N |
| weight | 169.8 |