Zone Offroad Products ZOND135 Zone 4.5" Standard Lift Kit
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Description_ASC | Driveline Notice: Front driveline vibration may occur at speeds over 35 mph when in 4WD. If this occurs, install the appropriate t-case indexing kit to reduce front driveline angle.Fitment: Does NOT work for models with factory rear airbag suspension.Fitment: This kit is not designed for dually models, but may me easily adapted to accommodate your truck. Two-piece rear drive shaft? Add a carrier bearing drop kit to reduce post-lift driveline angles and avoid / eliminate driveshaft vibration. |
| Description_DEF | Suspension Lift Kit |
| Description_DES | 13 3500/14 2500 Ram 4.5in Coils-Pass-Dsl |
| Description_DES | 13 3500/14 2500 Ram 4.5in Front Box Kit |
| Description_DES | 2014-2022 Ram 2500 / 2013-2022 Ram 3500 Coils 4.5in Diesel - 5.5in Gas |
| Description_DES | Ram Rear 2" Block Kit - 4in U-bolts |
| Description_DES | Zone 4.5" Standard Lift Kit |
| Description_LAB | 13-18 Ram 3500 4.5in Lift System - 2" Rear Block |
| Description_MKT | Take your RAM 3500 to new heights with this 4.5" lift kit from Zone Offroad. Kits include everything needed from full length coil springs and stout radius arm relocation brackets to steering correction and rear lift to level the stance. Get the look, performance, and capability your truck deserves with clearance for up to 37" tires. |
| Description_SHO | 4.5" Lift Kit |
| LTL | N |
| weight | 140.5 |