Zone Offroad Products ZONC9354 Suspension Body Lift Kit
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Description_ASC | Bumper hitch? Rear bumper brackets are for appearance only and not rated for towing. Frame mounted tow hitches are recommended for towing purposes.Fitment: Will NOT fit 1500HD models.Fitment: Will NOT fit Denali models due to difference in bumper brackets.Stick shift? If equipped with manual transmission a shifter extension will be required. Add in configuration / checkout. |
| Description_DEF | Suspension Body Lift Kit |
| Description_DES | Zone 3" Body Lift |
| Description_LAB | 01-02 GM 1500 3in Body Lift |
| Description_MKT | You can take the road less traveled when you install this 3" Body Lift Kit. Built around crush proof body blocks capable of holding up to 60,000 lbs., this complete system is everything you need to get the look you want for your 2001 - 2002 Chevy/GM 1500 Truck. |
| Description_SHO | 3" Body Lift |
| height | 6.0 |
| length | 19.0 |
| LTL | N |
| weight | 42.8 |
| width | 12.0 |