Zone Offroad Products ZONC9211 Suspension Body Lift Kit
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Description_ASC | Fitment: Vehicles equipped with the Vortec V6 will require modification of the air intake. See installation instructions for more information. |
| Description_DEF | Suspension Body Lift Kit |
| Description_DES | Zone 2" Body Lift Kit |
| Description_LAB | 98-04 GM Blazer/Jimmy 2in Body Lift |
| Description_MKT | Improve the styling of your Chevrolet/GMC S-Series SUV while maintain the ride quality and handling characteristics with this 2" body lift from Zone Offroad. This kit raises the body and bumpers up off the frame to allow clearance for larger tires while maintaining factory body lines. It includes indestructible body mount blocks, high quality hardware, bumper brackets, fan shroud relocation, fuel filler extension and more. |
| Description_SHO | 2" Body Lift Kit |
| height | 4.5 |
| length | 20.5 |
| LTL | N |
| weight | 25.5 |
| width | 8.5 |