Zone Offroad Products ZONC9158 Suspension Body Lift Kit
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Adjustable | No |
| California Proposition 65 | ! WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Description_ASC | Bumper hitch? Rear bumper brackets are for appearance only and not rated for towing. Frame mounted tow hitches are recommended for towing purposes.Will not fit Denali or MagneRide Models. |
| Description_DEF | Suspension Body Lift Kit |
| Description_DES | Zone 1.5" Body Lift Kit |
| Description_LAB | 2016-17 Chevy/GM 1500 1.5in Body Lift |
| Description_MKT | Give your Chevrolet/GMC 1500 truck that extra boost for larger tires while maintain the ride quality and handling characteristics with this 1.5" body lift from Zone Offroad. This kit raises the body and bumpers up off the frame to allow clearance for larger tires while maintaining factory body lines and installing quickly and easily. It includes indestructible body mount blocks, high quality hardware, steering extension, bumper brackets, e-brake relocation, bed support spacers and more. |
| Description_SHO | 1.5" Body Lift Kit |
| finish | e-Coat |
| height | 6.0 |
| length | 19.0 |
| LTL | N |
| Material | Polyphthalamide |
| weight | 28.0 |
| width | 12.0 |