Zone Offroad Products ZONC9157 Suspension Body Lift Kit
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Adjustable | No |
| Back Spacing | 5.75" |
| California Proposition 65 | ! WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Description_ASC | Factory wheels fit when paired with factory / original equipment tire size.Does not fit Diesel Models. |
| Description_DEF | Suspension Body Lift Kit |
| Description_DES | Zone 1.5" Body Lift Kit |
| Description_LAB | 2015-2021 Colorado/Canyon 1.5" Body Lift |
| Description_MKT | This complete kit includes body and bed mounting spacers with hardware, as well as front and rear bumper relocation brackets to maintain the factory body lines. Our crush proof body blocks and class 10.9 body and bed mounting hardware make for the perfect addition to a leveling kit or full suspension system that needs a little more tire clearance! |
| Description_SHO | 1.5" Body Lift Kit |
| finish | e-Coat |
| height | 4.5 |
| length | 20.5 |
| LTL | N |
| Material | Polyphthalamide |
| weight | 22.0 |
| Wheel Size | 17 x 9 |
| width | 8.5 |