Zone Offroad Products ZONC7 Zone 6" Torsion Bar Drop Lift Kit
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Adjustable | No |
| Back Spacing | 4.5" |
| California Proposition 65 | ! WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Description_ASC | Fitment: Does NOT work with all wheel drive (AWD) models.Fitment: Will not fit vehicles equipped with Auto-Ride.Use a 1/4" wheel spacer to accommodate factory 20" wheels; refer to the provided "Max Tire Size" for 20" wheels for tire sizing.Wheels / Tires: Stock tires & wheels can be installed back on the vehicle, but larger tires can NOT be installed on factory wheels. Always check for wheel and tire clearance before driving the vehicle. |
| Description_DEF | Suspension Lift Kit |
| Description_DES | 00-06 Tah/Yuk/Sub 6in Box Kit (1of3) |
| Description_DES | 00-06 Tah/Yuk/Sub 6in Box Kit (2of3) |
| Description_DES | 00-06 Tah/Yuk/Sub 6in Box Kit (3of3) |
| Description_DES | Zone 6" Torsion Bar Drop Lift Kit |
| Description_LAB | 99-06 GM Tah/Yuk/Sub 6in Suspension Sys |
| Description_MKT | When you go big you can go anywhere. This 6" Lift Kit puts your SUV into a class of its own, letting you clear 35" tires. Built for everyday driving but sturdy enough for off-road abuse. Get the look and performance you want out of your 4WD 2000 - 2006 Chevy/GM 1500 SUV. |
| Description_SHO | 6" Lift Kit |
| finish | Powdercoat |
| weight | 232.8 |
| Wheel Size | 17 x 9 |