Zone Offroad Products ZONC60 Zone 6.5" Lift Kit with Strut Shock
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Description_ASC | Check Control Arms: GM produced cast steel, stamped steel and aluminum control arms between 2014 and 2018. Use the reference image to help identify your stock control arms; cast steel will be replaced with cast steel, stamped steel and aluminum control arms will be replaced with aluminum. |
| Description_DEF | Suspension Lift Kit |
| Description_DES | 14-18 Chevy/GMC 1500 4WD 6.5"/4.5" (Box 3of3) |
| Description_DES | 14-18 Chevy/GMC 1500 6.5" Nitro Strut Box Kit |
| Description_DES | 2014-2018 Chevy/GMC 1500 4wd 6.5"/4.5" (Box 2of3) |
| Description_DES | 2014-2018 Chevy/GMC 1500 6.5"/4.5" Alum/Stamped |
| Description_DES | Zone 6.5" Lift Kit with Strut Shock |
| Description_LAB | 14-18 Chevy/GMC 1500 Silverado/Sierra 4WD 6.5" Strut - Alum/Stamped Arms |
| Description_MKT | Take your Silverado/Sierra 1500 to new heights with this 6.5" lift kit from Zone Offroad. Kits include everything needed from high strength crossmembers, skid plates and steering knuckles to Nitro series gas struts for improved performance with a lifted and leveled out stance. Get the look, performance, and capability your truck deserves with clearance for up to 35" tires. |
| Description_SHO | 6.5" Lift Kit |
| LTL | N |
| weight | 200.8 |