Zone Offroad Products ZONC5201 Suspension Shock Absorber Relocation Bracket
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Description_DEF | Suspension Shock Absorber Relocation Bracket |
| Description_DES | Zone 2" Shock Extensions |
| Description_FAB | Allows the use of factory shocks once lifted |
| Description_FAB | Easy bolt-on installation |
| Description_FAB | Relocates lower shock mounting location higher to allow full suspension travel with 2" torsion bar keys installed |
| Description_FAB | Steel construction finished in a durable textured black powdercoat |
| Description_LAB | 01-10 GM 2500HD 2in Front Shck Reloc Bkt |
| Description_MKT | Shock absorber relocation brackets are engineered to allow factory shocks to be re-used with torsion bar key leveling kits. Brackets bolt right into factory mounts, and are made of durable black powder-coated steel. |
| Description_SHO | 2" Shock Extensions |
| height | 2.0 |
| length | 9.0 |
| LTL | N |
| weight | 2.0 |
| width | 3.0 |