Zone Offroad Products ZONC39N Zone 5.5" Suspension Lift kit
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Adjustable | No |
| Back Spacing | 5.25" |
| California Proposition 65 | ! WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Description_DEF | Suspension Lift Kit |
| Description_DES | 2015-2022 Colorado 4in Rear Block Kit |
| Description_DES | 2015-2022 Colorado 5.5in FRT Box Kit 1of4 |
| Description_DES | 2015-2022 Colorado 5.5in FRT Box Kit 2of4 |
| Description_DES | 2015-2022 Colorado 5.5in FRT Box Kit 3of4 |
| Description_DES | 2015-2022 Colorado 5.5in FRT Box Kit 4of4 |
| Description_DES | 2015-2022 Colorado 5.5in FRT Spacer Box Kit |
| Description_DES | Nitro- 27.90 x 16.55 x 2-3/8 - EB1/EB1 |
| Description_DES | Zone 5.5" Suspension Lift kit |
| Description_LAB | 2015-2022 Colorado/Canyon 5.5in Suspension |
| Description_MKT | To properly lift the Colorado/Canyon suspension 5.5", we started with ductile cast iron steering knuckles that reposition critical steering and control arm mounting locations, and work in harmony with the heavy-duty, fabricated crossmembers. Differential drop brackets lower and reposition the front differential for correct CV shaft angles and still allow for use of the factory front driveshaft with the help of a spacer that helps retain optimum CV joint positioning. A full-width differential skid plate protects the relocated differential from the underside and ties the front and rear crossmembers together. Factory struts are retained and relocated with top spacers to gain a full 5.5" of lift without requiring any strut disassembly and that position the struts to eliminate binding through wheel travel. In the rear, a new block and U-bolt kit provided 4" of lift to level out the rear with the front. Extended sway bar links, bump stop extensions, and brake line relocation are also included. |
| Description_SHO | 5.5" Lift Kit |
| finish | Powdercoat |
| LTL | N |
| Material | Steel |
| weight | 201.55 |
| Wheel Size | 20 x 9 |