Zone Offroad Products ZONC33 Zone 6.5" Suspension Lift Kit
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Adjustable | No |
| Back Spacing | 5" |
| California Proposition 65 | ! WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Description_ASC | Check Control Arms: GM produced cast steel, stamped steel and aluminum control arms between 2014 and 2017. Use the reference image to help identify your stock control arms; cast steel will be replaced with cast steel, stamped steel and aluminum control arms will be replaced with aluminum.Factory 17" and 18" wheels cannot be reinstalled due to tie rod end interference.Maximum Rear Shock length is 29-3/4" due to driveshaft to cross member interference.Requires 1/4" wheel spacer to accommodate stock 20" rims.To reduce trimming required for tire fitment, a 20" wheel w/5.75" backspacing is recommended. |
| Description_DEF | Suspension Lift Kit |
| Description_DES | 2014-2018 Chevy/GMC 1500 2wd 6.5" (Box 2of2) |
| Description_DES | 2014-2018 Chevy/GMC 1500 6.5"/4.5" Cast Steel |
| Description_DES | Zone 6.5" Suspension Lift Kit |
| Description_LAB | 2014-2018 Chevy/GMC 1500 2wd 6.5" Cast Steel Arms |
| Description_MKT | Take your Silverado/Sierra 1500 to new heights with this 6.5" lift kit from Zone Offroad. Kits include everything needed from high strength crossmembers and steering knuckles to strut spacers and rear block kit to level out the stance. Get the look, performance, and capability your truck deserves with clearance for 35" tires. |
| Description_SHO | 6.5" Lift Kit |
| finish | Powdercoat |
| weight | 159.8 |
| Wheel Size | 17 x 9 |