Zone Offroad Products ZONC29 Zone 3.5" Adventure Series Lift Kit
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Adjustable | No |
| Back Spacing | 4.5" |
| California Proposition 65 | ! WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Description_ASC | Certain tire/wheel packages can fit with the addition of the provided weld-on steering stops. These are necessary for deeper backspaced wheels to maintain proper tire clearance to the new upper control arms.Minor frame and front differential trimming required - see installation instructions for details.Fitment: Will NOT fit 2007 "Classic" models. If you have a 2007 Classic, see kits for comparable 1999-06 models.WILL NOT FIT HYBRID MODELS. |
| Description_DEF | Suspension Lift Kit |
| Description_DES | 2007-2013 Chevy/GMC 1500 4wd 3.5in Box Kit |
| Description_DES | 2007-2013 Chevy/GMC 3in Rear Block Kit |
| Description_DES | Zone 3.5" Adventure Series Lift Kit |
| Description_LAB | 2007-2013 Chevy/GMC 1500 4wd 3.5in UCA System |
| Description_MKT | This lift kit is built around replacement upper control arms that dwarf factory components and are made from fully-welded 1/8" steel plate and CNC-machined ball joint and bushing mounts to provide significant gains in suspension travel. The arms utilize high quality ball joints that can handle heavy-duty use and work in conjunction with stock-style rubber mount bushings to provide a quiet ride. A fully integrated front differential drop and differential skid plate system relocates the differential for optimal driveline angles. The included strut spacers provide a full 3.5" of lift and install easily on the factory struts without requiring the use of a strut compressor. A block and U-bolt system nets 2" of lift and provides an athletic level vehicle stance. |
| Description_SHO | 3.5" Adv Lift Kit |
| finish | Powdercoat |
| Material | Steel |
| weight | 74.35 |
| Wheel Size | 17 x 9 |