Zone Offroad Products ZONC27N Suspension Lift Kit
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Adjustable | No |
| Back Spacing | 5" |
| California Proposition 65 | ! WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Description_DEF | Suspension Lift Kit |
| Description_DES | 2014-2018 Chevy/GMC 1500 4wd 4.5" (Box 3of3) |
| Description_DES | 2014-2018 Chevy/GMC 1500 4wd 6.5"/4.5" (Box 2of3) |
| Description_DES | 2014-2018 Chevy/GMC 1500 6.5"/4.5" Cast Steel |
| Description_DES | Nitro - 29.80 x 17.60 x 2-3/8 - EB1/EB1 |
| Description_DES | Zone 4.5" Lift Kit |
| Description_LAB | 2014-2018 Chevy/GMC 1500 4wd 4.5" Cast Steel Arms |
| Description_MKT | Take your Silverado/Sierra 1500 to new heights with this 4.5" lift kit from Zone Offroad. Kits include everything needed from high strength crossmembers and steering knuckles to strut spacers and rear block kit to level out the stance. Get the look, performance, and capability your truck deserves with clearance for up to 33" tires. |
| Description_SHO | 4.5" Lift Kit |
| finish | Powdercoat |
| LTL | N |
| weight | 194.9 |
| Wheel Size | 17 x 9 |