Wiseco KE212M81 Piston Set, Audi, 2.7T 30V, 81.00 mm Bore, European, Set of 6
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Bore Diameter | 81.00 |
| Description_ASM | Audi 2.7L TT 30V V6 |
| Description_DEF | Engine Piston Set |
| Description_DES | Piston Set, Audi, 2.7T 30V, 81.00 mm Bore, European, Set of 6 |
| Description_EXT | Wiseco Audi 2.7T 30V Piston Set, 81.00 mm Bore, 30.86 mm Compression Height, 0.827 in. Pin Diameter, European, Set of 6. |
| Description_FAB |
|
| Description_INV | Audi 2.7L V6 Dished -.100 1.215 x 3.1890 |
| Description_MKT | Professional Series forged racing pistons from Wiseco are no-expense-spared pistons designed for the serious racers and builders. Packed full of custom-level performance and durability features and provided with premium rings, Professional Series pistons are designed and built for use in heavy to severe duty race builds. Remove your limits with Wiseco?s Professional Series. |
| Description_SHO | Piston Set |
| Engine | 2.7T 30V |
| Engine Type | ICE |
| height | 4.3 |
| length | 7.8 |
| Make | Audi |
| Product Series | Professional |
| Product Type | Engine Piston Set |
| Prop 65 (C, R or CR) | CR |
| Prop 65 - Short Label | Prop 65 Warning Label.JPG |
| Prop 65 Yes/No | Yes |
| Title | Wiseco - Audi, 2.7T 30V, 81.00 mm Bore, Piston Set |
| weight | 5.2 |
| width | 8.8 |