Wiseco KE207M96 Piston Set, Volvo, B234F 16V, 96.00 mm Bore, European, Set of 4
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Bore Diameter | 96.00 |
| Description_ASM | Volvo B234F 2.3L 16V |
| Description_DEF | Engine Piston Set |
| Description_DES | Piston Set, Volvo, B234F 16V, 96.00 mm Bore, European, Set of 4 |
| Description_EXT | Wiseco Volvo B234F 16V Piston Set, 96.00 mm Bore, 39.70 mm Compression Height, 0.9055 in. Pin Diameter, European, Set of 4. |
| Description_FAB |
|
| Description_INV | Volvo B234 -18cc Dish 1.563x3.7795 |
| Description_MKT | Professional Series forged racing pistons from Wiseco are no-expense-spared pistons designed for the serious racers and builders. Packed full of custom-level performance and durability features and provided with premium rings, Professional Series pistons are designed and built for use in heavy to severe duty race builds. Remove your limits with Wiseco?s Professional Series. |
| Description_SHO | Piston Set |
| Engine | B234F 16V |
| Engine Type | ICE |
| height | 4.3 |
| length | 7.9 |
| Make | Volvo |
| Product Series | Professional |
| Product Type | Engine Piston Set |
| Prop 65 (C, R or CR) | CR |
| Prop 65 - Short Label | Prop 65 Warning Label.JPG |
| Prop 65 Yes/No | Yes |
| Title | Wiseco - Volvo, B234F 16V, 96.00 mm Bore, Piston Set |
| weight | 5.2 |
| width | 8.8 |