Wiseco KE113M945 Piston Set, BMW, S14B23, 94.50 mm Bore, European, Set of 4
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Bore Diameter | 94.50 |
| Description_ASM | BMW S14B23 2.3L 16V |
| Description_DEF | Engine Piston Set |
| Description_DES | Piston Set, BMW, S14B23, 94.50 mm Bore, European, Set of 4 |
| Description_EXT | Wiseco BMW S14B23 Piston Set, 94.50 mm Bore, 32.00 mm Compression Height, 0.866 in. Pin Diameter, European, Set of 4. |
| Description_FAB |
|
| Description_INV | BMW S14B23 -32cc dish 1.260x3.7205 |
| Description_MKT | Professional Series forged racing pistons from Wiseco are no-expense-spared pistons designed for the serious racers and builders. Packed full of custom-level performance and durability features and provided with premium rings, Professional Series pistons are designed and built for use in heavy to severe duty race builds. Remove your limits with Wiseco?s Professional Series. |
| Description_SHO | Piston Set |
| Engine | S14B23 |
| Engine Type | ICE |
| height | 4.5 |
| length | 8.5 |
| Make | BMW |
| Product Series | Professional |
| Product Type | Engine Piston Set |
| Prop 65 (C, R or CR) | CR |
| Prop 65 - Short Label | Prop 65 Warning Label.JPG |
| Prop 65 Yes/No | Yes |
| Title | Wiseco - BMW, S14B23, 94.50 mm Bore, Piston Set |
| weight | 5.2 |
| width | 8.0 |