Wiseco K622M87 Piston Set, Honda, K24, 87.00 mm Bore, Sport Compact, Set of 4
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Bore Diameter | 87.00 |
| Description_ASM | Honda K24 |
| Description_DEF | Engine Piston Set |
| Description_DES | Piston Set, Honda, K24, 87.00 mm Bore, Sport Compact, Set of 4 |
| Description_EXT | Wiseco Honda K24 Piston Set, 87.00 mm Bore, 30.00 mm Compression Height, 0.866 in. Pin Diameter, Sport Compact, Set of 4. |
| Description_FAB |
|
| Description_INV | Honda K24 w/K20 Heads -21cc 87mm |
| Description_MKT | Professional Series forged racing pistons from Wiseco are no-expense-spared pistons designed for the serious racers and builders. Packed full of custom-level performance and durability features and provided with premium rings, Professional Series pistons are designed and built for use in heavy to severe duty race builds. Remove your limits with Wiseco?s Professional Series. |
| Description_SHO | Piston Set |
| Engine | K24 |
| Engine Type | ICE |
| height | 4.3 |
| length | 7.9 |
| Make | Honda |
| Product Series | Professional |
| Product Type | Engine Piston Set |
| Prop 65 (C, R or CR) | CR |
| Prop 65 - Short Label | Prop 65 Warning Label.JPG |
| Prop 65 Yes/No | Yes |
| Title | Wiseco - Honda, K24, 87.00 mm Bore, Piston Set |
| weight | 4.2 |
| width | 8.8 |