Wiseco K549M88AP Piston Set, Nissan, VG30DETT, 88.00 mm Bore, Sport Compact, Set of 6
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Bore Diameter | 88.00 |
| Description_ASM | Nissan VG30DETT 3.0L 24V |
| Description_DEF | Engine Piston Set |
| Description_DES | Piston Set, Nissan, VG30DETT, 88.00 mm Bore, Sport Compact, Set of 6 |
| Description_EXT | Wiseco Nissan VG30DETT Piston Set, 88.00 mm Bore, 34.00 mm Compression Height, 0.866 in. Pin Diameter, Sport Compact, Set of 6. |
| Description_FAB |
|
| Description_INV | Nissan VG30 Turbo -9cc 1.260 x 88.00mm |
| Description_MKT | Professional Series forged racing pistons from Wiseco are no-expense-spared pistons designed for the serious racers and builders. Packed full of custom-level performance and durability features and provided with premium rings, Professional Series pistons are designed and built for use in heavy to severe duty race builds. Remove your limits with Wiseco?s Professional Series. |
| Description_SHO | Piston Set |
| Engine | VG30DETT |
| Engine Type | ICE |
| height | 4.3 |
| length | 7.8 |
| Make | Nissan |
| Product Series | Professional |
| Product Type | Engine Piston Set |
| Prop 65 (C, R or CR) | CR |
| Prop 65 - Short Label | Prop 65 Warning Label.JPG |
| Prop 65 Yes/No | Yes |
| Title | Wiseco - Nissan, VG30DETT, 88.00 mm Bore, Piston Set |
| weight | 4.2 |
| width | 8.9 |