Wiseco 6677M865AP Piston, Toyota, 2JZ-GTE, 86.50 mm Bore, Sport Compact, Set of 1
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Bore Diameter | 86.50 |
| Description_ASM | Toyota 2JZGTE 3.0L 24V |
| Description_DEF | Engine Piston |
| Description_DES | Piston, Toyota, 2JZ-GTE, 86.50 mm Bore, Sport Compact, Set of 1 |
| Description_EXT | Wiseco Toyota 2JZ-GTE Piston, 86.50 mm Bore, 33.99 mm Compression Height, 0.866 in. Pin Diameter, Sport Compact, Set of 1. |
| Description_FAB |
|
| Description_INV | Toyota 2JZ Supra -5.3cc FT 9.5:1 |
| Description_MKT | Professional Series forged racing pistons from Wiseco are no-expense-spared pistons designed for the serious racers and builders. Packed full of custom-level performance and durability features and provided with premium rings, Professional Series pistons are designed and built for use in heavy to severe duty race builds. Remove your limits with Wiseco?s Professional Series. |
| Description_SHO | Piston |
| Engine | 2JZ-GTE |
| Engine Type | ICE |
| height | 4.3 |
| length | 4.7 |
| Make | Toyota |
| Product Series | Professional |
| Product Type | Engine Piston |
| Prop 65 (C, R or CR) | CR |
| Prop 65 - Short Label | Prop 65 Warning Label.JPG |
| Prop 65 Yes/No | Yes |
| Title | Wiseco - Toyota, 2JZ-GTE, 86.50 mm Bore, Piston |
| weight | 1.3 |
| width | 4.7 |