Wiseco 6644M8675AP Piston, Opel, C20LET, 86.75 mm Bore, European, Set of 1
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Bore Diameter | 86.75 |
| Description_ASM | Opel C20LET 2.0L 16V |
| Description_DEF | Engine Piston |
| Description_DES | Piston, Opel, C20LET, 86.75 mm Bore, European, Set of 1 |
| Description_EXT | Wiseco Opel C20LET Piston, 86.75 mm Bore, 30.49 mm Compression Height, 0.827 in. Pin Diameter, European, Set of 1. |
| Description_FAB |
|
| Description_INV | Opel Vauxhall C20LET 4vp -13cc 8:1 CR |
| Description_MKT | Professional Series forged racing pistons from Wiseco are no-expense-spared pistons designed for the serious racers and builders. Packed full of custom-level performance and durability features and provided with premium rings, Professional Series pistons are designed and built for use in heavy to severe duty race builds. Remove your limits with Wiseco?s Professional Series. |
| Description_SHO | Piston |
| Engine | C20LET |
| Engine Type | ICE |
| height | 4.3 |
| length | 4.7 |
| Make | Opel |
| Product Series | Professional |
| Product Type | Engine Piston |
| Prop 65 (C, R or CR) | CR |
| Prop 65 - Short Label | Prop 65 Warning Label.JPG |
| Prop 65 Yes/No | Yes |
| Title | Wiseco - Opel, C20LET, 86.75 mm Bore, Piston |
| weight | 1.3 |
| width | 4.7 |