VP Racing Fuels 2907 2-Cycle Full Synthetic Oil 16 oz
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Description_DEF | Engine Oil |
| Description_DES | 2-Cycle Full Synthetic Oil 16 oz |
| Description_EXT | 2-Cycle Full Synthetic Oil 16 oz |
| Description_FAB | Advanced fuel stabilizers keep fuel fresh 12 months |
| Description_FAB | Carbon-free, clean piston rings |
| Description_FAB | CRC test rating 8.85 best in class |
| Description_FAB | Easy starting and low smoke |
| Description_FAB | Exceeds all industry standards JASO FD Certified #001VPR006 |
| Description_FAB | Full synthetic base stocks for wear protection |
| Description_FAB | Industry-leading detergency |
| Description_FAB | Metal Deactivator protects from corrosive effects of ethanol in pump gas |
| Description_FAB | Multi-mix formula for 50:1 oil and 40:1 oil applications |
| Description_FAB | Works in all 2-cycle air-cooled engines |
| Description_INV | VP-SEF FULL SYN 2-CYCLE OIL 16OZ SINGLE |
| Description_MKT | VP 2-stroke oil is the best full synthetic 2-cycle oil on the market for small engines. It provides industry-leading performance, includes a high-detergency formula, and is JASO FD certified. It affords superior protection for outdoor power equipment. Our small engine lubricant is perfect for owners who prefer to handle their own 40:1 oil or 50:1 oil mix with gas. Another key point is that our synthetic 2-stroke oil protects internal engine components from excessive wear. Whats more, it reduces carbon build-up, cleans piston rings, and makes for easier starts and low smoke. It includes both advanced fuel stabilizers and a metal deactivator. As a result, you get protection from the corrosive properties of ethanol, which is damaging to small engines. Lastly, VP makes a technologically advanced line of high-octane ethanol-free small engines fuels that are engineered from higher-grade base stocks. Our 2-cycle and 4-cyle SEFs are ethanol-free and designed specifically for hard-working, high-RPM small engines. |
| Description_SHO | 2CYC Syn Oil 16 oz |
| height | 6.25 |
| length | 2.25 |
| LTL | N |
| weight | 1.09 |
| width | 4.5 |