VP Racing Fuels 2812 Fuel Stabilizer with Ethanol Shield 2 oz
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Description_DEF | Fuel Stabilizer |
| Description_DES | Fuel Stabilizer with Ethanol Shield 2 oz |
| Description_EXT | Fuel Stabilizer with Ethanol Shield 2 oz |
| Description_FAB | An additional one to two years of stability versus many of our competitors |
| Description_FAB | Can be used in all 4-cycle and 2-cycle gasoline engines |
| Description_FAB | Ensures easy starts |
| Description_FAB | For use in every tank fill up |
| Description_FAB | Keeps fuel fresh and eliminates the need to drain gas from the tank |
| Description_FAB | Outstanding cost-per-gallon of treated fuel compared to most leading brands |
| Description_FAB | Protects and helps prevent the need for expensive and unnecessary engine repairs |
| Description_FAB | Reduces engine heat |
| Description_FAB | Top-level fuel system cleaner detergent that keeps engines clean and operating at max performance |
| Description_INV | VP Racing Fuel Stabilizer 2 oz |
| Description_MKT | VP Fuel Stabilizer with Ethanol Armor prevents problems associated with ethanol-blended pump gasoline. It s like having an ethanol shield for your engine. Our stabilizer keeps vital engine components clean and running at peak performance. It also ensures quick and easy starts. Most importantly, it helps you avoid costly and unnecessary repairs due to long-term storage. We design its proprietary formula not just for cars and trucks its a great motorcycle fuel stabilizer and works in any other 2-cycle or 4-cycle gasoline engine. It s a must if you own a vehicle or small engine equipment that isn t used regularly. |
| Description_SHO | Fuel Stabilizer 2 oz |
| height | 4.25 |
| length | 1.27 |
| LTL | N |
| Prop 65 (C, R or CR) | CR |
| Prop 65 - Long Label | This product can expose you to chemicals, Methanol CAS # 167-56-1 known to the State of California to cause reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
| Prop 65 - Short Label | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.p65warnings.ca.gov |
| Prop 65 Warning Chemical Listing | Xylol; Phenylpropane, 1,2,3-trimethylbenzene |
| Prop 65 Warning Label | Warning - Reproductive.JPG |
| Prop 65 Yes/No | Yes |
| weight | 0.16 |
| width | 1.27 |