VP Racing Fuels 2301 Stay Frosty Race-Ready Coolant 64oz
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Description_DEF | Engine Coolant Additive |
| Description_DES | Stay Frosty Race-Ready Coolant 64oz |
| Description_EXT | Stay Frosty Race-Ready Coolant 64oz |
| Description_FAB | 100% Water-Based Formula |
| Description_FAB | Blended with Chemically Stable Reverse Osmosis Water |
| Description_FAB | Contains No Slippery/Hazardous Glycol |
| Description_FAB | Maximizes Horsepower and Torque |
| Description_FAB | No Freeze Protection Maximum Cooling |
| Description_FAB | Non Toxic and Biodegradable |
| Description_FAB | Ready-to-Use Just Pour In |
| Description_FAB | Reduces Engine Temps By Up To 30 degrees Fahrenheit |
| Description_INV | VP Racing Stay Frosty RR 64 oz |
| Description_MKT | Stay Frosty Race Ready coolant reduces engine temps by up to 30 degrees Fahrenheit compared to conventional glycol-based coolants. We formulate it for high-compression, high-heat racing engines. Additionally, it contains a specialized blend of heat transfer agents that drastically improves the racing coolant s ability to transfer heat away from high-temperature cylinder heads. As a result, this both increases the density of the air/fuel mix and allows ignition timing to be safely advanced without the threat of detonation. Consequently, you get more power and torque. |
| Description_SHO | Stay Frosty RR 64 oz |
| height | 9.0 |
| length | 3.6 |
| LTL | N |
| weight | 4.35 |
| width | 5.14 |