Vibrant Performance 12948 Vertical Flow Intercooler Core, 22" Wide x 11.75" High x 3.5" Thick
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Add-On | N/A |
| Core Thickness | 3.500 in |
| Core Width | 22.000 in |
| Description_ASM | Universal |
| Description_DEF | Intercooler Core |
| Description_DES | Vertical Flow Intercooler Core, 22" Wide x 11.75" High x 3.5" Thick |
| Description_EXT | Vertical Flow Intercooler Core, 22" Wide x 11.75" High x 3.5" Thick |
| Description_INV | INTERCOOLER |
| Description_LAB | Intercoolers and Oil Coolers |
| Description_SHO | ICCore22"Wx11.75"H |
| height | 11.750 in |
| height | 5.51 |
| length | 20.08 |
| LTL | N |
| Material | 6061 Aluminum |
| Prop 65 Yes/No | No |
| Title | Vibrant Performance - 12948- Vertical Flow Intercooler Core, 22 in Wide x 11.75 in High x 3.5 in Thick |
| weight | 24.2 |
| width | 17.72 |