Taylor Cable 79071 409 Spiro-Pro 10.4mm Ignition Wire Set
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Boot Angle | OE Plug Boot |
| Boot Type | Spiro Wound |
| Color | Black |
| Conductor | Spiro wound |
| Description_DEF | Spark Plug Wire Set |
| Description_DES | 409 Spiro-Pro 10.4mm Ignition Wire Set |
| Description_DES | 409 Spiro-Pro custom 4 cyl black |
| Description_EXT | 409 Spiro-Pro 10.4mm Ignition Wire Set; Custom Fit; Black; OE Style Plug Boots; Socket Distributor Boot; |
| Description_EXT | 409 Spiro-Pro 10.4mm Ignition Wire Set; Spiro-Wound; Custom Fit; OE Plug Boot; Socket Distributor Boot; Black; |
| Description_FAB | 10.4mm Diameter |
| Description_FAB | 100 percent Pure Silicone Ignition Wire |
| Description_FAB | 350 Ohm Per Foot Resistance |
| Description_FAB | Blue |
| Description_FAB | Eliminates Radio Frequency Interference |
| Description_FAB | Heat Treated Fiberglass Braid |
| Description_FAB | Spiro-Wound Core |
| Description_INV | 409 Spiro-Pro custom 4 cyl black |
| Description_LAB | Proposition 65 |
| Description_MKT | 10.4mm high performance ignition wires available for street or race applications. 409 Ignition Wire provides continuous heat protection up to 600º F and 102,000 volts dielectric strength. A tightly woven heat treated fiberglass braid is applied over our 100% pure silicone 8mm ignition wire. A 3rd layer of silicone is extruded making it a 10.4mm diameter. |
| Description_SHO | Ignition Wire Set |
| Description_SHO | Spark Plug Wire Set |
| Distributor / coil type | Socket |
| Engine | Honda DOHC VTEC 2.2 |
| Fitment | Custom fit |
| height | 10.0 |
| length | 3.0 |
| Plug Boot | OE |
| Position | N/A |
| Title | Taylor Cable 409 Pro Race 10.4mm Custom 4 Cyl Black Wire Set |
| WARNING CA Proposition 65 | Yes |
| WARNING CA Proposition 65 Message | Cancer and Reproductive |
| weight | 1.66 |
| width | 11.5 |