Taylor Cable 76217 8mm Spiro-Pro Ignition Wire Set
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Boot Angle | 135 Degree |
| Boot Type | Spiro Wound |
| Color | Red |
| Description_DEF | Spark Plug Wire Set |
| Description_DES | 8mm race fit Spiro-Pro 16 in 135 red |
| Description_DES | 8mm Spiro-Pro Ignition Wire Set |
| Description_EXT | 8mm race fit Spiro-Pro LS 16 in 135 red |
| Description_EXT | 8mm Spiro-Pro Ignition Wire Set; Red; LS Race Fit; 16 in. Long; 135 Deg. Plug Boot; |
| Description_FAB | Available For Street Or Track Applications |
| Description_FAB | Covered With A Conductive Fluorocarbon Material |
| Description_FAB | Eliminates Radio Frequency Interference |
| Description_FAB | OEM Resistor Core Wires |
| Description_FAB | Provides More Fire Power To the Spark Plugs |
| Description_FAB | Spiro-Wound With Stainless Steel Wire |
| Description_FAB | Two Layers Of 100 percent Pure Silicone |
| Description_INV | 8mm race fit Spiro-Pro 16 in 135 red |
| Description_LAB | Proposition 65 |
| Description_MKT | Spiro Pro 8mm wire is the top choice of Racers and Enthusiasts due to its affordable value and overall high performance features. Offers heat protection to 600º F. Provides 65,000 volts of dielectric strength. |
| Description_SHO | Ignition Wire Set |
| Description_SHO | Spark Plug Wire Set |
| Engine | Chevy LS Series |
| height | 10.0 |
| length | 3.0 |
| Position | N/A |
| WARNING CA Proposition 65 | Yes |
| WARNING CA Proposition 65 Message | Cancer and Reproductive |
| weight | 1.7 |
| width | 11.5 |