Taylor Cable 53006 Street Thunder 8mm Ignition Wire Set
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Boot Angle | 180 Degree |
| Boot Type | Spiro Wound |
| Color | Black |
| Conductor | Spiro wound |
| Description_DEF | Spark Plug Wire Set |
| Description_DES | Street Thunder 8mm Ignition Wire Set |
| Description_DES | STREETHUNDER CUSTOM 6 CYL BLACK |
| Description_EXT | Street Thunder 8mm Ignition Wire Set; Black; Stock; 11.75 in.; 180 Deg. Plug Boot; |
| Description_EXT | Street Thunder 8mm Ignition Wire Set; Custom Fit; Black |
| Description_FAB | 500 Ohms Per Foot Resistance |
| Description_FAB | Available In Universal And Model Specific Apps |
| Description_FAB | Double Spring Lock Terminals |
| Description_FAB | Durable Silicone Double Layer Jacket |
| Description_FAB | Kevlar Helically Spiro-Wound Core |
| Description_FAB | Suppresses EMI And RFI |
| Description_INV | STREETHUNDER CUSTOM 6 CYL BLACK |
| Description_LAB | Proposition 65 |
| Description_MKT | Taylor's 8mm StreeThunder Wire delivers great performance at an extremely affordable price. It features a 500-Ohm per foot resistance Kevlar helically Spiro wound core conductor for greater strength and durability that suppresses Electro Magnetic (EMI) and Radio Frequency Interference (RFI). Wrapped in durable Synthetic silicone double layer jacketing that resists heat, oil and abrasion. Delivers greater spark energy while improving power, idle and fuel efficiency. Works in conjunction with most ignition systems, on board computers and electronic components. Matching black silicone boots protect against high exhaust temperatures. Double locking spring terminals for secure vibration proof connections. |
| Description_SHO | Ignition Wire Set |
| Description_SHO | Spark Plug Wire Set |
| Distributor / coil type | HEI |
| Engine | OEM |
| Fitment | Custom fit |
| height | 10.0 |
| length | 3.0 |
| LTL | N |
| Plug Boot | 180 |
| Position | N/A |
| Title | Taylor Cable StreeThunder Custom 6 Cyl Black Wire Set |
| WARNING CA Proposition 65 | Yes |
| WARNING CA Proposition 65 Message | Cancer and Reproductive |
| weight | 1.6 |
| width | 11.5 |