Taylor Cable 45561 Spiro-Pro 8mm Spark Plug Wire Repair Kit
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Boot Angle | 135 Degree |
| Boot Type | Spiro Wound |
| Color | Blue |
| Conductor | Spiro wound |
| Description_DEF | Single Lead Spark Plug Wire |
| Description_DES | 8mm Spiro Pro Ceramic Repair Kit 135 Blue |
| Description_DES | Spiro-Pro 8mm Spark Plug Wire Repair Kit |
| Description_EXT | 8mm Spiro Pro Ceramic Repair Kit 135 Blue |
| Description_EXT | Spiro-Pro 8mm Spark Plug Wire Repair Kit; Spiro-Wound Core; Incl. 135 deg. Ceramic Boot/Terminal; 54 in. Lead; Distributor Ends; Blue; |
| Description_FAB | 54 Inch Leads |
| Description_FAB | Easy Replacement For Damaged Individual Wires |
| Description_INV | 8mm Spiro Pro Ceramic Repair 135 Blue |
| Description_LAB | Proposition 65 |
| Description_MKT | Since 1923, Taylor Cable Products has been setting the pace on both the street and the track. Crafting performance ignition plug wires for over 90 years, Taylor Cable provides the spark you need to take the win. With Taylor Cables "Tradition of Legendary Quality," you know youre getting the best that money can buy. That is because Taylor not only builds products for enthusiasts, we are enthusiasts. |
| Description_SHO | SprkPlgWireRpKt |
| Description_SHO | Wire Repair Kit |
| height | 6.0 |
| length | 3.0 |
| Plug Boot | 135 |
| Title | Taylor Cable 8mm Spiro Pro Ceramic Repair Kit 135 Degree Blue |
| WARNING CA Proposition 65 | Yes |
| WARNING CA Proposition 65 Message | Cancer and Reproductive |
| weight | 0.4 |
| width | 3.0 |