Taylor Cable 45522 Spiro-Pro 8mm Spark Plug Wire Repair Kit
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Boot Angle | 135 Degree |
| Boot Type | Spiro Wound |
| Color | Red |
| Conductor | Spiro wound |
| Description_DEF | Single Lead Spark Plug Wire |
| Description_DES | 8mm Spiro Pro Repair Lead 9.5 inch Ceramic 135 Red |
| Description_DES | Spiro-Pro 8mm Spark Plug Wire Repair Kit |
| Description_EXT | 8mm Spiro Pro Repair Lead 9.5 inch LS Ceramic 135 Red |
| Description_EXT | Spiro-Pro 8mm Spark Plug Wire Repair Kit; Spiro-Wound Core; Coil Type; Incl. 135 deg. Ceramic Boot/Terminal; 9.5 in. Length; 54 in. Lead; Red; |
| Description_FAB | 54 Inch Leads |
| Description_FAB | Easy Replacement For Damaged Individual Wires |
| Description_INV | Spiro Pro Repair 9.5" Ceramic 135 Red |
| Description_LAB | Proposition 65 |
| Description_MKT | Spiro Pro 8mm wire is the top choice of Racers and Enthusiasts due to its affordable value and overall high performance features. Offers heat protection to 600º F. Provides 65,000 volts of dielectric strength. |
| Description_SHO | SprkPlgWireRpKt |
| Description_SHO | Wire Repair Kit |
| Distributor / coil type | Coil |
| Fitment | GM LS |
| height | 6.0 |
| length | 3.0 |
| Plug Boot | 135 |
| Title | Taylor Cable 8mm Spiro Pro Repair Wire 9.5in Ceramic 135 Degree Red |
| WARNING CA Proposition 65 | Yes |
| WARNING CA Proposition 65 Message | Cancer and Reproductive |
| weight | 0.4 |
| width | 3.0 |