Taylor Cable 45128 ThunderVolt 8.2mm Spark Plug Wire Repair Kit
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Boot Type | 180 |
| Color | Red |
| Description_DEF | Single Lead Spark Plug Wire |
| Description_DES | Thundervolt 8.2 11in LS1 Single Wire red |
| Description_DES | ThunderVolt 8.2mm Spark Plug Wire Repair Kit |
| Description_EXT | ThunderVolt 8.2mm Spark Plug Wire Repair Kit; 11 in. Length; 54 in. Lead; Red; |
| Description_EXT | ThunderVolt 8.2mm Spark Plug Wire Repair Kit; Repair Wire Type; 180 deg.; 11 in. Length; 54 in. Lead; Red; |
| Description_FAB | 100 Percent Silicone Two Layer Jacket |
| Description_FAB | Ferrite Spiro-Wound Coated Core |
| Description_FAB | Heat Protection Up To 600 Deg. |
| Description_FAB | Only 40 OHMS Per Foot Resistance |
| Description_FAB | RFI/EMI Compatible For All Ignition Systems |
| Description_FAB | Smoother Idle/Improved Fuel Economy |
| Description_FAB | Superior Spark Energy |
| Description_INV | Thundervolt 8.2 11in LS1 Single Wire red |
| Description_LAB | Proposition 65 |
| Description_MKT | Taylor's ThunderVolt 8.2mm outperforms the competition in both looks and performance… all at an affordable price. This ignition wire is a must if you are using a multiple spark discharge ignition system. Features an exclusive two layer 100% Zimplex silicone outer jacket that provides heat resistant protection up to 600º F. Features 100% silicone spark plug boots and vibration proof double spring locking plug terminals. |
| Description_SHO | Single Plug Wire |
| Description_SHO | SprkPlgWireRpKt |
| Fitment | GM LS |
| height | 8.5 |
| length | 2.0 |
| Title | Taylor Cable ThunderVolt 8.2 11in Ls1 Single Wire Red |
| Type | Repair wire |
| WARNING CA Proposition 65 | Yes |
| WARNING CA Proposition 65 Message | Cancer and Reproductive |
| weight | 0.1 |
| width | 4.5 |