Taylor Cable 45102 ThunderVolt 8.2mm Spark Plug Wire Repair Kit
Albertan Owned
Financing Available
Top-Quality Suppliers
Description
Specifications
| Color | Black |
| Conductor | Spiro wound |
| Description_DEF | Single Lead Spark Plug Wire |
| Description_DES | Thundervolt 8.2 Repair Lead 9.5 inch 135 Black |
| Description_DES | ThunderVolt 8.2mm Spark Plug Wire Repair Kit |
| Description_EXT | Thundervolt 8.2 Repair Lead 9.5 inch LS135 Black |
| Description_EXT | ThunderVolt 8.2mm Spark Plug Wire Repair Kit; Spiro-Wound Core; Coil Type Incl. 135 deg. Plug Boot/Terminal; 9.5 in. Length; 54 in. Lead; Black; |
| Description_FAB | 54 Inch Leads |
| Description_FAB | Easy Replacement For Damaged Individual Wires |
| Description_INV | Thundervolt 8.2 Repair 9.5 in 135 Black |
| Description_LAB | Proposition 65 |
| Description_MKT | Since 1923, Taylor Cable Products has been setting the pace on both the street and the track. Crafting performance ignition plug wires for over 90 years, Taylor Cable provides the spark you need to take the win. With Taylor Cables "Tradition of Legendary Quality," you know youre getting the best that money can buy. That is because Taylor not only builds products for enthusiasts, we are enthusiasts. |
| Description_SHO | SprkPlgWireRpKt |
| Description_SHO | Wire Repair Kit |
| Distributor / coil type | Coil |
| Fitment | GM LS |
| height | 8.5 |
| length | 2.0 |
| Plug Boot | 135 |
| Title | Taylor Cable ThunderVolt 8.2 Repair Wire 9.5in 135 Degree Black |
| weight | 0.1 |
| width | 4.5 |